Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/wsswinm.edu.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/wsswinm.edu.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wsswinm.edu.pl/includes/menu.inc).

Zmiany w rozrachunkach: jak w 2016 będzie wyglądać PIT od chlebodawcy

Od naszych autorów

Od roku 2016 chlebodawca będzie mieć nowe obowiązki podczas wypełniania PIT-11 dla swego pracownika - ustali m.in. rezydencje skarbową danej osoby.


Płatnik składek ma za zadanie przekazać podatnikowi oraz stosownemu urzędowi skarbowemu PIT-11, który obejmuje dane o dochodach otrzymanych w minionym roku przez pracownika, zainkasowanych przedpłatach na podatek dochodowy jak też odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.


Zaświadczenie powinni otrzymać nie wyłącznie pracobiorcy zaangażowani na podstawie umowy o pracę, lecz również ci realizujący swoje obowiązki na podstawie umowy zlecenia.


Rozliczanie podatku
Source: pixabay.com
Jeżeli idzie o pity 2017, w formularzu PIT-11 płatnik składek powinien podać przede wszystkim informacje o: dochodach pracownika, kosztach uzyskania dochodu z tytułu stosunku pracy jak też pracy nakładczej, dochodach zwolnionych od podatku, pobranych przedpłatach i składkach. W wypadku PIT-11 idzie o faktycznie uzyskany przez podatnika dochód i rzeczywiście zainkasowane przedpłaty na podatek dochodowy. Jeżeli chcesz przeczytać więcej odwiedź


Od stycznia 2016 r. w formularzu płatnik składek będzie musiał podać także, czy podatnik ma nieograniczony obowiązek fiskalny w Polsce. W praktyce pracodawca będzie musiał dowiedzieć się, w jakim kraju pracownik ma główny punkt interesów osobistych a także gospodarczych.

Kiedy zainteresuje Cię ten temat, obejrzyj ponadto (https://www.account-pl.eu/swiadczone-uslugi/kadry-i-place) podobne nasze strony, które prezentują to zagadnienie - z pewnością też Cię zaciekawią.

Płatnik został też zobowiązany do ustalenia, ile dni podatnik przebywa w naszym kraju oraz w pozostałych państwach - oraz czy nie było to więcej niż 183 dni w roku podatkowym. Te informacje muszą następnie zostać porównane ze statusem rezydencji pracownika w innym kraju aniżeli Polska. Co więcej, jeśli idzie o krajowego nierezydenta podatkowego płatnik musi zdobyć zagraniczny adres zamieszkania pracownika, jak również numer identyfikacyjny pracobiorcy uzyskany w kraju rezydencji, jego rodzaj oraz kraj wydania numeru.


PIT-11 nadal może być złożony w postaci papierowej jedynie w wypadku przedsiębiorstw rozliczających od 1 do 5 podatników.


Inne podmioty mają za zadanie dostarczyć blankiet drogą elektroniczną. Płatnik, który postawi na odmianę papierową, ma więc czas do końca stycznia na doniesienie pit (zobacz pit program online) 36 do urzędu podatkowego.- pit 36